8 maja 2017

Szlak Wielkich Jezior

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest atrakcją turystyczną Krainy Tysiąca Jezior. Jest śródlądowym szlakiem wodnym liczącym niemal 120 kilometrów, przyciągającym rzesze turystów: pasjonatów sportów wodnych, wędkarzy, letników, miłośników przyrody, zwłaszcza ptactwa wodnego, oraz osób podążających szlakiem zabytków historycznych. Został uformowany w XVIII wieku, gdy przekopano główne kanały umożliwiające przepłynięcie jezior mazurskich z południa na północ i spławianie tą drogą drewna.

Giżycko, gdzie oferujemy wynajem jachtu, jest centralnym ośrodkiem na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W stolicy polskiego żeglarstwa działa około 40 firm czarterowych. W jej okolicach jest zlokalizowanych 20 portów i przystani, w których znajdziemy ponad 1200 miejsc cumowniczych. Miasto leży nad jeziorami Niegocin, Kisajno, Tajty i Wojsak. Niegocin i Kisajno są połączone w sercu miasta Kanałem Giżyckim, a Niegocin przez Kanał Niegociński łączy się z jeziorem Tajty i dalej Kanałem Piękna Góra z Kisajnem. W samym mieście warto odwiedzić takie miejsca jak Twierdza Boyen z XIX wieku, przebudowany zamek krzyżacki, znajdujący się koło zamku most obrotowy, krzyż misjonarza św. Brunona, a także wieżę ciśnień, na szczycie której stworzono taras widokowy, skąd można zobaczyć panoramę Giżycka i okolic.

Wokół Giżycka skupiona jest duża liczba jezior stanowiących część szlaku żeglugowego Wielkich Jezior Mazurskich. Nad Jeziorem Niegocin bierze początek trasa Giżycko – Węgorzewo. Większość tej trasy, ponad 20 kilometrów, przebiega w kompleksie jezior zwanym Mamry. Podróżując nią mamy okazję zawitać do słynnego portu Sztynort i odwiedzić siedzibę rodu Lehndorff, zatrzymać się w rezerwatch krajobrazowo-ornitologicznych na wyspach, zwiedzić bunkry z okresu II wojny światowej, a w Węgorzewie obejrzeć śluzy Kanału Mazurskiego. Na południe wiedzie trasa Giżycko ‒ Mikołajki. Kanał Kula oddzielający jeziora Boczne (odnogę Jeziora Niegocin) i Jagodne zwany jest Mazurskim Równikiem. Wśród żeglarzy panuje tradycja urządzania tutaj chrztu początkującym kolegom i koleżankom. Mikołajki zwane są dzięki malowniczemu położeniu Mazurską Wenecją i Perłą Mazur. Szlaki turystyczne wiodą stąd do licznych rezerwatów przyrody. Można tu przedłużyć trasę żeglugi podążając trasami Mikołajki – Ruciane-Nida do Jeziora Nidzkiego, Mikołajki – Pisz do Jeziora Roś, Mikołajki – Ryn do Jeziora Ryńskiego lub przepłynąć Jezioro Śniardwy i przybić do portu w Okartowie. Odpływając od głównego szlaku w kierunku Rynu mamy okazję zobaczyć Zatoki Jora i Skanał ze względu na wysokie brzegi zwane mazurskimi fiordami, wpłynąć do zatoki Rominek, na której dnie ma spoczywać zatopiony w 1865 roku parowiec „Marsovia”, a w samym mieście odwiedzić jeden z najpotężniejszych zamków krzyżackich.

Szlak Wielkich Jezior można przebyć ciągu 7-10 dni. To wyjątkowy sposób na spędzenie urlopu i odpoczęcie od codziennych trudów, złapanie oddechu i naładowanie akumulatorów. Sposób na posmakowanie wolności i przygody.